Oddíl

Náš oddíl patří k tzv. vodním skautům. Jsou to skauti, kteří do svého programu zahrnují také vodácké prvky (jízda na pramicích nebo plachetnicích).

Jsme rozděleni do čtyř částí (palub), podle věku kluků. První paluba pro nejmladší kluky se jmenuje Toulavá smečka, pro starší kluky Bárka a pro kluky od 16 let výše roverská Větev. Poslední „neoficiální“ palubou je Klub 11. oddílu, který sdružuje ke společným výletům z reality již bývalé vedoucí oddílu. První tři paluby jsou pak dále děleny do posádek (=skupin) šesti až osmi kluků, kteří se scházejí jednou týdně v klubovně na dvouhodinových schůzkách (středa, čtvrtek). Skauti zde hrají hry, něco nového se naučí či poznají, ale hlavně jsou v prostředí, kde se od starších chlapců a vedoucích učí, co je správné, co a jak mají dělat. Děje se tak veselou hrou doprovázenou dobrodružným příběhem.

Oddíl se schází na výpravách a dalších víkendových (i delších) akcích, které se konají alespoň jednou za čtrnáct dní. Celý život v oddíle je doprovázen plněním různých zkoušek a úkolů!

Každému, komu se v oddíle líbí, dodržuje jeho pravidla a zákony, vydrží zde několik let. Má za sebou pěknou řádku táborů, udělal velké pokroky ve spolupráci s ostatními, v životě v kolektivu, našel si dobré kamarády, možná i získal své skautské jméno – přezdívku. Vše je pro něho hračkou. Je třeba nabídnout něco více, něco náročnějšího, co ho uspokojí. V nejlepším případě přejde do další části oddílu, které úzce spolupracují, ať už přes rok či na táboře. Zde skautská výchova pokračuje – ovšem trochu jinak – kluci jsou starší a samostatní. Vyrážejí na expedice do zahraničí a nezaleknou se ani velkých projektů, které si mohou zorganizovat.